Reálie

Věřte nebo ne, není tak těžké prožít znovu šedesátá léta. Zdá se to být mlhavé jako velice vzdálená minulost, ale ve skutečnosti je to jen padesát let nazpět; hodně by vám o šedesátých letech mohli říct vaši prarodiče a možná i rodičové, pokud si tuto éru dobře pamatují. Náš zájem směřuje na počátek tohoto podivuhodného desetiletí, do doby, kdy si všechny děti přály stát se kosmonauty. Protože situace v Americe byla jiná nežli u nás, můžete si zde pročíst stručný výtah z více i méně důležitých faktorů, které tehdejší dobu formovaly a dodávaly jí její jedinečnou atmosféru.


Dění ve světě
Svět se stále ještě docela nevzpamatoval z druhé světové války, v mnoha zemích řádí režimy a další války. Přesto v nich však v této době dochází k určitému uvolnění, které se projevuje i v kultuře. Nejvýznamnějším konfliktem je studená válka mezi USA a Sověty. Dochází k jadernému zbrojení a téměř neustále visí nad lidstvem hrozba atomové války. Dobývá se vesmír. V Německu začíná výstavba Berlínské zdi…

Dění v Americe
Konzumní způsob života by mohl připomínat dnešek. Objevilo se hnutí hippies (sex, drogy a rock’n’roll), také probíhá mnoho bojů za lidská práva a hnutí proti rasismu a diskriminaci nejen černochů, ale i dalších (Hispánci, homosexuálové, feministky, aj.). Mladí se bouří proti válce, probíhá doslova sociální revoluce, bohužel spolu s tím stoupá u zločinnost. “In” je jen málokdy jediná věc, kultura se vždy dělí na několik alternativních směrů. Prezidentem Spojených států je John F. Kennedy.

Věda
V roce 1961 se Gagarin jako první kosmonaut proletěl vesmírem, ale Měsíc stále není dobyt. Američané a Sověti naštěstí soustřeďují své prostředky právě na předhánění se, kdo dřív udělá díru do světa nad atmosférou. Družice cestují i na vzdálenější planety, začínají se používat satelity.
Novinkou jsou pilulky proti početí. Medicína zvládne už mnoho, ale například transplantace srdce si ještě skoro deset let počká. Zvláště v oblasti vědy se však zasazení naší hry může prolínat s fantastičtějším světem komiksů, takže věda by mohla být na vyšší úrovni.
Laser a principy jeho využití se stále ještě vyvíjejí, stejně tak barevné žárovičky (LED diody) a první počítačová hra.

Technologie
Pozor, u nikoho neuvidíme věci jako mobil, kapesní hudební přehrávač nebo počítač. V této době jsou počítače stále ještě zařízení zabírající celou místnost. Existuje většina jiných věcí, které znáte, jako například rádio (rozhlas a audiokazety), gramofon (vinylové desky)… Skutečně si šedesátá léta nemusíte představovat jako pravěk, víceméně vše, co dnes používáme, bylo tehdy stejně běžné: výtahy a eskalátory (neboli pohyblivé schody), lednice, pračky, rychlovarné konvice, drobet objemnější mikrovlnky. Nezapomínejte, že tehdy bylo málo věcí kompaktních nebo přenosných a do kapsy. Existují fotoaparáty (ne digitální), ovšem na elektrické kuchyňské roboty, které odvedou všechnu práci, si ještě musíme počkat. Myčky opravdu nejsou běžnou součástí domácnosti. Jak vypadaly automobily? V módě byla k zemi lehce přimáčklá, spíše hranatá auta, hojně se jezdí s takzvanými brouky. Machři mají kabriolet (otevřenou střechu), “mrzáci” velorex (napůl plátěná konstrukce). Jejich maximální rychlost však nebývá vyšší než 120km/h. Velice přitažlivé jsou motocykly, lehké i s postranním vozítkem.

Móda
Móda? Smí se prakticky všechno. Móda se střídala stejně rychle jako dnes a bylo na ni nahlíženo velice přísně. Odlišovala životní styl. Oblečení i účesy se často řídily frontmany oblíbených kapel nebo filmovými hvězdami. Hvězda obálek časopisů Twiggy zavedla módu vyhublých tvarů a chlapeckých účesů u žen. Dámy mohou dokonce nosit kalhoty a není na ně zahlíženo jako dříve. Muži si naopak nechávají delší vlasy (znak rebelie). Zkrátka a dobře, móda šedesátých let je divočina a přísné rozdíly mezi oblečením pro různá pohlaví se vymazaly (unisex).
Mezi plavkami prorazily bikini, na minisukně ale čekáme spíše na konec desetiletí. Hnutí hippies vynáší do nebes kalhoty do zvonu batikované věci, květinové vzory a indiánské prvky. Pop-art přispěl triky s potiskem jasných barev. Na hlavě nosily slečny vosí hnízda, muži střih na hrnec, takzvané kotlety, z vlny černošských a jamajských vlivů afro a dredy. Experimentuje se s materiálem a látkami – šaty plné blýskavých plíšků nejsou žádnou zvláštností. Pokud svůj původ považujete za dobrý, obvykle se držíte konzervativních konceptů, což znamená dívky stále sukni (lehce pod kolena, pouzdra i áčkové) a vkusné chování, mladí muži žádné “máničky” (dlouhé vlasy).

Hudba
Jazz, beat, rock, rock’n’roll, swing, disco… Hudba přestává mít hranice. Vlivy z dálného východu, jih, černošská hudba, vše se prolíná a z této doby se dodnes zachovala velice známá jména. Za všechny jmenujme Beatles, Rolling Stones, Elvise Presleyho, Franka Sinatru, Johna Coltranea, Boba Dylana, Marvelettes a Dion & The Belmonts. Více si mnohem lépe zjistíte sami vyhledáváním a poslechem – kupodivu zjistíte, že tehdejší hudba měla opravdu vynikající úroveň a každý si mohl najít to své. Tanec byl v oblibě, ať už twist nebo jazz dance.

Film a televize
V Hollywoodu se sice obtiskávají dlaně do Chodníku slávy, ale zlaté éře pomalu odzvání s nástupem televizního vysílání. V této době je televize obrovská vzácnost, kterou si mohou dovolit bohatší lidí, černobíle se vysílají především show věnované slavným osobnostem nebo seriály (jak hrané, tak animované) – v kině je obraz barevný a dobře ozvučený, už tehdy probíhaly úspěšně pokusy o “3D film”. Nebylo nezvyklé, že se lidé scházeli v ulici u jediného souseda, který televizi vlastnil. Oblíbeným režisérem biografů je Alfréd Hitchcock a jeho nervydrásající Psycho nebo Snídaně u Tiffanyho s Audrey Hepburn. Úspěšná bude i Kleopatra s Elizabeth Taylor nebo první James Bond. Špionážní filmy, noir, špagetový western, drama a horory – a kdo by nechtěl být jako Sedm statečných? Dalšími velkými hereckými jmény byly idoly jako Marylin Monroe a Brigitte Bardot, Kirk Douglas, Henry Forda a Marlon Brando.
Právě z dobových filmů můžete získat nejjasnější náhled na celou dobu – doporučuji zhlédnout Formanův film Vlasy (hippies) nebo Renčovy Rebely (disco).